Muzeum Wojska Polskiego
Zespół PAK został zaproszony do współpracy przy tym obiekcie przez pracownię architektoniczną WXCA. Akustyka muzealna oraz technologia estradowa była pod naszą opieką od początku prac koncepcyjnych po finalne strojenie akustyki sal wystawowych.
W kolejnych fazach projektowania i nadzorowania realizacji zajmowaliśmy się szeregiem zagadnień związanych z kreowaniem tego nietuzinkowego obiektu. Opracowania projektowe PAK dotyczyły między innymi następujących zakresów:
- akustyka muzealna,
- ochrona przed hałasem,
- akustyka wnętrz,
- systemy nagłaśniania,
- systemy wideo,
- oświetlenie estradowe,
- mechanika estradowa,
- systemy konferencyjne,
- system agendy (digital signage),
- infrastruktura dla wozów transmisyjnych.
W ramach akustyki muzealnej zaprojektowane zostały oryginalne rozwiązania wykorzystujące ustroje rozpraszające w postaci formowanego betonu architektonicznego nazwanego od swego kształtu szewronem czy sufity rozpraszająco pochłaniające kreowane przy wykorzystaniu betonu architektonicznego oraz struktur imitujących swym wyglądem beton.
Na potrzeby Sali Wystaw Czasowych opracowano unikatowy sufit akustyczny integrujący elementy mechaniki estradowej, oświetlenia ogólnego i estradowego, wentylacji oraz szerokopasmowego absorbera i dyfuzora akustycznego zbudowanego z wykorzystaniem płyt miedzianych.
Kluczowe przestrzenie Muzeum Wojska Polskiego są połączone ze sobą cyfrową siecią audio i wideo wykorzystującą połączenia światłowodowe oraz skrętkowe. Nie tylko akustyka muzealna sprawia, że obiekt jest wszechstronnie przygotowany na różne wyzwania wystawiennicze i widowiskowe, ale także jego zaplecze infrastrukturalne, sygnałowe i sprzętowe.
Akustyka muzealna z uwzględnieniem aranżacji wystaw stałych została opracowana przez nasz zespół na zlecenie pracowni NM Architekci.